Michael Rostock - Poplar : Právo je pro mě uzavřená kapitola

Rozhovor s upřímným a nekompromisním investorem z pořadu Den D, který vystudoval práva, ale vůči právníkům je skeptický.

 

Jak byste sám sebe nejvýstižněji charakterizoval? V médiích se objevují přívlastky investor, podnikatel, bankéř, či dokonce esejista...

Bankéř mezi podnikateli, podnikatel mezi bankéři.


Široké veřejnosti jste znám především díky účinkování v reality show České televize Den D. Jak je příjemná s tím související popularita a co pozitivního Vám účinkování v tomto pořadu přineslo?

Naštěstí je zima a lidé na ulici se dívají na chodník aby neuklouzli, ne na lidi před sebou. Pořad mi přinesl cca 15 dní zábavy ve studiu a připomněl mi, že v naši zemi je podnikatelů méně než šafránu.


Ve Dni D jste již v úvodní znělce prezentován jako nekompromisní „Mr. Sorry". Byl jste během natáčení pořadu sám sebou nebo jste se spíše rozhodl reality show okořenit a stát se českým Duncanem Bannatynem (nejpřísnější investor z britské verze pořadu)?

Duncan Bannatyne a ten plešatý investor v Shark Tanku (americká verze pořadu - pozn.red.) mi připadají nejpřirozenější a spontánní. Ano, jsme podobná krevní skupina.


Méně známá je skutečnost, že jste vystudovaným právníkem. Získal jste (mimo jiné) magisterský titul na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a LLM na Hughe's Hall, University of Cambridge. Jak moc se liší studium práva u nás a v zahraničí? Co by se mělo v českém systému výuky změnit?

Právo je pro mne uzavřená kapitola i kniha. Jsem už naštěstí jinde. Tuhle jsem se podíval na seznam vyučujících na PF UK v roce 1988 a dnes a polil mne studený pot.


Když jsem Vás požádal o rozhovor, tak jste mě upozornil, že jste vůči právníkům skeptický. Vyplývá Vaše skepse z práva samotného nebo z chování některých právníků?

Viz má předchozí odpověď.


Tak tedy jinak: Jaké vlastnosti musí mít právník, abyste vůči němu nebyl skeptický?

To, co hledám u právníků, nebo spíše advokátů, je: schopnost "dýchat" za klienta, znalost práva, profesní tvrdost a schopnost "přečíst" si správně protistranu.


Mnozí absolventi právnických fakult dnes namísto „právničiny" volí obchod či podnikání. Domníváte se, že mít právnické vzdělání je v byznysu (oproti např. technice či ekonomii) výhodou nebo na vzdělání zas až tak nezáleží?

Na vzdělání záleží do té míry, že dává člověku čas přemýšlet o věcech a prostor ptát se lidí okolo sebe. Jinak podnikatelství je dáno geneticky, hlavně když si to člověk umí spočítat.

 

Krátký dotazník Michaela Rostocka - Poplara:

Můj největší úspěch

Teprve přijde, chci ještě tak 10 let pracovat.
Oblíbený film Battlestar Galactica, District 9, Stalker, Dr Strangelove, Being There,  Pink Panther, filmy Karla Zemana, Andrej Rublev, Solaris, celý Alfred Hitchcock, Rambo I
Oblíbená kniha Michel de Montaigne - Complete Essays, Albert Camus - Stranger, Isaac Asimov, Životopis Anastáze Opatka, Ayn Rand - Otřesený Atlas
Oblíbený fotbalový klub   Rugby - Tatra Smíchov a All Blacks. Fotbalista se neumí sehnout, vzít míč do ruky...
Čas strávený v práci   12 hodin denně + emaily a čtení podkladů doma po práci
Moje nejlepší vlastnost   Věřím lidem
Moje nejhorší vlastnost   Věřím lidem
Osobnost, které si vážím

Bratři Mašínové, lidé třetího odboje obecně

 31. 1. 2010


TOPlist