Jaký je nástupní plat advokátního koncipienta?

Snad každého studenta právnické fakulty zajímá, v jaké výši se po absolutoriu bude pohybovat jeho mzda. Zatímco absolventi, kteří mají namířeno do státní správy, si mohou spočítat svůj plat na desetiletí dopředu, mladí právníci toužící po místě advokátního či exukotorského koncipienta budou o své mzdě vyjednávat na volném trhu.


Na úvod je třeba podotknout, že důsledky finanční krize se nevyhnuly ani oboru právních služeb. Některé z tzv. velkých advokátních kanceláří poprvé ve své historii propouštěly, mnoho dalších zmírnilo či zastavilo předchozí růst. Získat místo advokátního koncipienta je tak těžší, protože na každé volné místo se hlásí desítky uchazečů. Advokáti si tak mohou dovolit vyplácet nižší mzdu než například v roce 2008, kdy si personalisté stěžovali, že „nejsou lidi". 

 

Trend snižování mezd napříč odvětvími potvrdil i rozsáhlý průzkum společnosti Robert Half, který uvádí, že v roce 2009 se propadly nástupní platy v průměru o 10 až 15 procent, přičemž nejvíce pocítili důsledky krize absolventi bez praxe. To potvrzují i námi oslovení absolventi právnických fakult, kteří v prvních měsících roku 2010 podstoupili výběrová řízení na místa advokátních koncipientů. Uvádějí, že "advokáti v době krize nemají zájem absolventa všemu učit". Větší zájem je tak o koncipienty, kteří jsou schopni samostatně pracovat. "Největší výhodou zpravidla bývá zkušenost s psaním žalob, memorand a obchodních smluv", uvádějí letošní absolventi.

 

Podle dat společnosti Robert Half se mzda advokátního koncipienta pohybuje v intervalu 12.000-25.000 Kč hrubého, přičemž výše mzdy se liší podle jednotlivých regionů. Zatímco v Brně mají koncipienti průměrně 12.000-18.000 Kč, v Praze se mohou těšit na 22.000-25.000. Podle statistických dat portálu agentka.cz je průměrný plat koncipienta 25.125 Kč. Pokud jde o nástupní plat, je třeba počítat s částkou až o 20% nižší.

 

Dalším významným rozdílem, týkajícím se zejména Prahy, je velikost a klientela konkrétní advokátní kanceláře. Zatímco průměrná nástupní mzda u samostatných advokátů začíná i v Praze na pouhých 15.000 Kč, ve velkých advokátních kancelářích je nástupní mzda minimálně 25.000 Kč hrubého. Tato čísla potvrzují i letošní absolventi PFUK v Praze, kteří se shodují, že v malých „advokátkách" je aktuální nástupní mzda maximálně 20.000 Kč, zatímco v mezinárodních kancelářích není problém vydělávat okolo 30.000 Kč měsíčně. "Tato vyšší odměna je zpravidla vykoupena větším množstvím času stráveného v práci", většinově dodávají.

 

Pro povzbuzení mladých právníků je třeba dodat, že po 5 letech praxe se průměrný měsíční příjem pražského advokáta pohybuje v rozmezí 80.000-120.000 Kč, přičemž se podle měření společnosti Robert Half jedná o nejstrmější růst příjmu ze všech sledovaných profesí.

 

 13. 4. 2010


TOPlist