DLA Piper - cesta na 1. místo žebříčku Legal Business 100

Ve spolupráci s advokátní kanceláří DLA Piper vám představujeme žebříček LEGAL BUSINESS GLOBAL 100, seznam advokátních kanceláří s celosvětově nejvyššími příjmy. Zároveň stručně představujeme vznik a cestu DLA Piper na jeho vrchol.

Níže uvedený text je přeložen z článku Yorkshire lawyer who took on the world and won z 8.7.2009, publikovaného v deníku THE TIMES:


Psal se rok 1988 a Nigel Knowles byl právníkem pracujícím pro Broomheads & Neals, malou sheffieldskou společnost. V této době došlo k jejímu spojení s kanceláří Libb Dubton v Leedsu. Za méně než dvě desetiletí pomohl Nigel Knowles  ke vzniku DLA Piper - kanceláře s celosvětově nejvyššími příjmy.

Podle posledních čísel překonala DLA společnosti na Wall Street a své soupeře vzrůstem svých celoročních příjmů o 6% na 2,26 miliardy dolarů.

Obchodní magazín Legal Business zařadil DLA Piper na vrchol svého každoročního žebříčku 50 celosvětově největších advokátních kanceláří včetně Linklaters (2,23 miliardy dolarů), Freshfields Bruckhaus Deringer (2,22 miliardy dolarů) a Skadlen, Arps, Slate, Meagher & Flom (2,2 miliardy dolarů). Clifford Chance, jejíž roční příjmy dosáhly 2,19 miliard dolarů, se deset let poté, kdy byl na vrcholu tohoto žebříčku, propadla na 6. místo . Podle Jima Bartera, redaktora Legal Business, je vzestup DLA Piper překvapující hlavně vzhledem k prostým začátkům této kanceláře.

Tento rok byl také velmi významný pro Sira Nigela Knowlese, jednoho z vedoucích partnerů DLA, který byl v březnu povýšen do šlechtického stavu - jednalo se o jeden z mála častých případů, kdy byla advokátovi vzdána taková čest.

Sir Nigel, syn prodavače ze Stockbridge (ocelářské město v jižním Yorkshiru), vedl skupinu podobně ambiciózních mladších právníků. Společně uskutečnili rychlou sérii fúzí napříč Velkou Británií, ale i v Evropě a Asii. Posléze došlo k největšímu spojení advokátních kanceláří v historii: Piper Rudnick a Gray, Cary, Ware & Freidenrich, dvou amerických společností. Nyní jsou provozovány společně Sirem Nigelem v Londýně a Lee Millerem v Chicagu a DLA zaměstnává téměř 4000 právníků ve 29 zemích světa, včetně Blízkého východu, Číny a mnoha zemí z bývalého Sovětského svazu. Mezi významné klienty DLA patří mezinárodní společnosti jako Barclays, Hewlett Packard a Royal Bank of Scotland.

Narozdíl od svých rivalů, jako jsou například Linklaters, kteří se soustředí především na velké zakázky kterých v poslední době ubylo, se DLA Piper snažili získat klienty výkonem velkoobjemových obchodních zakázek za nižší odměny. Jejich ziskové rozpětí v loňském roce bylo s 24 procenty o polovinu nižší než Freshfields nebo Slaughter and May.

Sir Nigel řekl: „Máme dobrou pozici vzhledem k rozmanitosti našich služeb, které poskytujeme. Děláme všechno nač si vzpomenete a ve skutečnosti nám přináší úspěch to, že se neschováváme. Náš záměr je reagovat na své okolí. Neočekáváme, že vyděláme tolik co Slaughter and May, to není náš cíl.

Rychlý růst DLA Piper byl kontroverzní a někteří si stěžovali, že se rozrostli až příliš rychle. Zisky DLA klesly za čtvrtletí na 944 000 dolarů na partnera, přičemž toto číslo v sobě zahrnuje náklady za pokračující mezinárodní expanzi a nadbytky v Londýně. Z padesáti společností žebříčku Legal Business jich tento rok bylo devět z Británie, včetně pěti, které se umístily v první desítce.

Celkový příjem dosáhl 55,8 miliard dolarů, ovšem stoupající počet zaměstnanců a výdajů přispěl k osmiprocentnímu snížení celkového zisku na 20 miliard dolarů. Magazín sestavil svůj žebříček v amerických dolarech na základě průměrného směnného kurzu vypočteného za období od května 2008 do dubna 2009 (finančního kalendáře pro britské společnosti), který činil 1,72 dolaru za jednu libru.

Prvních deset globálních advokátních kanceláří dle jejich příjmů pro rok 2008

1.   DLA Piper, 2,26 miliardy dolarů
2.   Linklaters, 2,23 miliardy dolarů
3.   Freshfields, 2,22 miliardy dolarů
4.   Skadlen, 2,20 miliardy dolarů
5.   Baker & McKenzie, 2,19 miliardy dolarů
6.   Cifford Chance, 2,16 miliardy dolarů
7.   Latham & Watkins, 1,92 miliardy dolarů
8.   Allen & Overy, 1,88 miliardy dolarů
9.   Jones Day, 1,52 miliardy dolarů
10. Sidley Austin, 1,49 miliardy dolarů15. 9. 2009


TOPlist